בריאות

התה הלבן

מה זה תה לבן? יתרונות שימושים ומתכונים

תה לבן הוא סוג של תה בעל טעם עדין והוא דל באופן טבעי בקפאין. הוא נקצר בתחילת העונה, והוא מורכב מניצנים ועלים חדשים. תה לבן מקבל את שמו מהפלומה הלבנה שעל העלים הצעירים המסייע בהגנה על הצמיחה החדשה של צמח התה מפני חרקים. מכיוון שהוא נקצר ביד לתקופה קצרה בכל שנה, תה לבן נוטה להיות יקר יותר מתה אחר.
כשחולטים את התה הלבן, החליטה בצבע זהב בהיר עם ניחוח פרחוני. הטעם יכול לנוע בין וודי (עצי) למתוק לפרחוני. עשיר בוויטמין C ואנטי אוקסידנטים החיוני לבריאות

מקור התה הלבן
כמעט כל סוגי התה (שחור, ירוק, לבן ואולונג) מקורם באותו סוג של צמח: קמליה סיננסיס.
המגוון הרחב של המאפיינים של סוגי התה השונים נקבע על פי מקום גידולו של הצמח, מתי נקטף התה וכיצד מטפלים ומייבשים לאחר הקטיף.
עלי התה הלבן של TE נקטפים ידנית באמצע מרץ עד תחילת אפריל.
לאחר שנקטפו, העלים עוברים קמילה וייבוש טבעיים. זה עוזר במניעת חמצון, נותן לתה טעם וצבע עדינים ושומר על כמה מהיתרונות היקרים של התה, כמו נוגדי חמצון. בתהליך הייצור אין דה-אינזמיזציה ויש חמצון קל (לעומת התה הירוק שיש דה-אינזמיזציה ואין חמצון).
יתרונות בריאותיים
כיום, כולם, מהשפים ועד חוקרי רפואה ומדענים משבחים את טעמו של התה הלבן ואת היתרונות הבריאותיים המיוחסים לו. תה לבן מכיל כמות גבוהה של נוגדי חמצון, פוליפנולים, פלבנואידים וטאנינים. יתרונות תזונתיים אלו משפיעים לטובה על בריאותנו. תה לבן הוכח במחקרים כמגן על הגוף מפני מחלות מסוימות ומפחית את הסיכון לסרטן והפרעות לב וכלי דם. יש לתה הלבן תכונות אנטיבקטריאליות טבעיות, מסייע בירידה במשקל ויכול להפחית את הכולסטרול הרע. כמה מחקרים מראים כי תה לבן עשוי להגביר את ההשפעות נוגדות החמצון של אברי הגוף, ולהגדיל את הפלזמה. בגלל האחוז הגבוה של נוגדי חמצון, תה לבן יכול גם לעזור לתקן ולתחזק את העור ולהגן מפני השפעות אור אולטרה סגול. מחקרים הראו כי צריכת תה לבן מחזקת את מערכת החיסון ויכולת להרוג וירוסים וחיידקים הגורמים למחלות בגוף, כמו סטרפטוקוק ודלקת ריאות.
תה לבן וקפאין
כוס תה לבן יכולה להכיל כשישה מיליגרם קפאין (לעומת 80 עד 200 מיליגרם בכוס קפה). בגלל שבתהליך הייצור אין חמצון של התה, זמן חליטה קצר וכמות קפאין נמוכה. התה הלבן בעל חומציות נמוכה בהשוואה לתה שחור וקפה.
 
איך לשתות תה לבן
 
מומלץ לשתות תה לבן בבוקר או אחר הצהריים. התה הלבן שלנו מגיע בכדורים המתאימים לחליטה ישירה בקנקן. כדורים אלו מוכנים באידוי ובעבודת ידבאופן זה העלים נשארים בשלמותם והתה שומר על איכותו המקסימלית (כל כדור מכיל כ-6 גר׳). את התה הלבן טעים וטוב לשתות גם כתה קר. מומלץ לחלוט את התה 2-3 דק, ולהוציא את החליטה מהמים. במידה ומשאירם את החליטה במים, התה יכול להפוך מריר. מומלץ לא להמתיק.
באותה החליטה ניתן להשתמש 2-3 פעמים.
(צילום סרטון הדר קימל)