בריאות

תה יסמין

תה יסמין

תה היסמין הינו התה הריחני המפורסם והנפוץ ביותר.
מהו תה ריחני? – זהו תהליך נוסף שעוברים העלים המשנה את הארומה והטעם של התה. כלומר התה סופג לחות וניחוחות מסביבתו.
ההערכה היא שתה ריחני הגיע מהתרבות הסינית בתקופת שושלת יואן (1271-1368). ההשפעה המונגולית של ארומה נועזת ומזונות מתובלים אילצה לשנות את הטעמים העדינים של התה שהוגשו עד לנקודה זו.
פרחי היסמין נקטפים בקיץ, בשלב שהם עדיין סגורים. פתיחת הפרחים מתאפשרת בטמפרטורה של 32-36 מעלות, כשהפתיחה מגיעה לכ- 60% מכניסים אותם למסננות גדולות ומנערים. הניעור מוציא את הגבעולים ומאפשר פתיחה של הפרחים ל 80%, ואז מפזרים אותם מעל עלי התה הירוק/לבן/אולונג/שחור (תה הירוק הוא הקלאסי ביותר). את עלי התה פורסים על מחצלות ועליהם מניחים את פרחי היסמין, במהלך הלילה הפרחים נפתחים כמעט לגמרי ומוציאים את הריח והארומה לתוך עלי התה. בתהליך זה העלים סופגים לחות נוספת, מה שמצריך ייבוש נוסף.
לקבלת ארומה וטעם חזקים יותר, ניתן להחליף את הפרחים מספר פעמים, מה שמצריך איסוף של הפרחים באופן ידני ופיזור של עלים חדשים מספר פעמים. ככל שהריחות חזקים יותר ונשמרים לאורך זמן ארוך יותר, כך התה יקר יותר, עבור הציון הגבוה ביותר של תה יסמין ניתן לחזור על תהליך ריחני עד תשע פעמים!
תה יסמין איכותי הוא תה ירוק איכותי שעובר כ-6 פעמים את התהליך עם פרחי היסמין. תה יסמין עם פרחים אמיתיים הוא לא איכותי מאחר והפרחים מרים.
לדוגמא הדרגון פרל (פניני הדרקון) הוא תה יסמין שעבר את התהליך 6 פעמים (תהליך של כשבועיים). הסיבה שמגלגלים את העלים הוא כי הוא ״נועל״ את הארומה של היסמין בתוך העלים.
את תה היסמין טעים ובריא לשתות גם כתה חם וגם כתה קר, זהו תה מרגיע ומרענן מאוד.